بیگ‌بنگ چه صدایی داشته‌است؟

تاریخ:دوشنبه 2 اردیبهشت 1392-09:10 ب.ظ

              big bang!!                             

 

فیزیکدانان بر‌این باورند در ابتدای شکل‌گیری جهان،‌ صدایی نافذ همه‌جا را در‌بر گرفته است و اکنون گروهی از این فیزیکدانان این صدا را شبیه‌سازی کرده اند.

بر‌اساس گزارش دیسکاوری، جان کرامر فیزیکدان دانشگاه واشنگتن است که نه‌تنها شواهدی از صدای ایجاد شده درهنگام وقوع بیگ‌بنگ، مهبانگ یا انفجار بزرگ را به‌دست آورده،‌ بلکه این صدای آرام و عمیق که درهنگام شکل‌گیری جهان هستی ایجاد شده را شبیه‌سازی کرده است.

پس از وقوع بیگ‌بنگ، نظریه‌ای که گروهی از فیزیکدانان آن را پدیده‌ آغازگر جهان هستی می‌دانند، جهان به اندازه‌ای سریع منبسط شد که ماده خود صدایی بسیار بم از خود ایجاد کرده و امواج صوتی دچار کشیدگی و پیچیدگی شدند. به گفته کرامر با بسط جهان امواج صوتی درمیان رسانا‌یی متراکم منتشر شد،‌از این رو ابرکره جهان مانند یک ناقوس صدایی از خود ایجاد کرد.

این تاثیر مشابه صدایی است که در حین وقوع یک زلزله 9 ریشتری از زمین ایجاد می‌شود،‌با این تفاوت که کل جهان را در بر می‌گیرد. این صدا مدت‌ها است که از بین رفته‌است،‌ اما ردپاهایی از خود برروی پس‌زمینه ریزامواج کیهانی،‌بازتابی حرارتی انرژی که درزمان بیگ‌بنگ آزاد شده، به‌جا گذاشته است.

درسال 2003، کاوشگر ریزامواج ناهمسان ویلکینسون ناسا یا WMAP تصویری دقیق از پس‌زمینه ریزامواج کیهانی جهان در اختیار دانشمندان قرار داد و کرامر براین باور است می‌توان این اطلاعات حرارتی را به طول‌موج‌های صوتی تعمیم داد. به بیانی دیگر پس‌زمینه ریزامواج کیهانی جهان نوعی صفحه برای ضبط صدای بیگ‌بنگ بوده‌است.

کرامر بعد‌ها با تبدیل داده‌های WMAP به صدا با استفاده از یک نرم‌افزار رایانه‌ای توانست صدایی را ایجاد کند که بسیار بم، ساده و خشن است. اطلاعات جدیدی که از تلسکوپ پلانک به دست آمده به کرامر امکان داد تا این صوت شبیه سازی شده‌ را دقیق‌تر ساخته و منتشر کند. البته صدای اصلی بسیار بم است و برای اینکه بتوان آن را شنید،‌کرامر فرکانس آن را 100 سپتیلیون بار (سپتیلیون عدد 10 به توان 42 است) ارتقا داده تا بتواند آن را در محدود قابل شنوایی گوش انسان قرار دهد
.


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic